INFOLINIA: 24 364 70 00

Slide background

Ćwiczenia kręgosłupa

Ćwiczenia kręgosłupa.DSC00636

Praca biurowa, długotrwałe pozycje statyczne bardzo przeciążają układ mięśniowy i kostny kręgosłupa. Po kilku godzinach w pracy wiele osób uskarża się na nadmierne napięcia mięśni, skurcze, drętwienie rąk oraz ogólne osłabienie. Aby temu przeciwdziałać należy mniej więcej, co 1,5 godziny wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą się zrelaksować, dotlenić mięśnie i pobudzić je do pracy.

Ćwiczenia szyi i barków:

  • W pozycji siedzącej z oparciem pleców wykonujemy naprzemienne skłony głowy do prawego i lewego barku. W miarę możliwości pogłębiamy ten ruch. Ćwiczenie powtarzamy po 10 razy.
  • W pozycji siedzącej maksymalnie cofamy brodę i wytrzymujemy w tej pozycji 5 s. Powrót do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie około 10 razy.
  • Splecione ręce maksymalnie wyciągamy w przód a następnie przenosimy w górę zwracając wewnętrzną stronę dłoni ku górze. Wytrzymujemy w tej pozycji 5 sekund i powtarzamy ćwiczenie 10 razy.
  • Pozycja siedząca – wykonujemy jednoczesne krążenia barkami do tyłu (około 10 razy)
  • Pozycja siedząca – wykonujemy głęboki wdech a następnie unosimy barki maksymalnie w górę, wytrzymujemy 3-5 s a następnie opuszczamy barki z wydechem. Czynność powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego i miednicy:

  • Siedząc na brzegu krzesła lub fotela układamy ręce na biodrach, plecy wyprostowane, stopy płasko na podłodze – wykonujemy ruchy przetaczania miednicy w przód i w tył zwiększając przodopochylenie miednicy. Czynność powtarzamy około 20 razy.
  • Pozycja wyjściowa jak wyżej – Wykonujemy naprzemienne odrywanie pośladków od krzesła z jednoczesnym unoszeniem biodra po tej stronie. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy.
  • Pozycja wyjściowa jak wyżej – ręce układamy w okolicy lędźwiowej kręgosłupa i wykonujemy maksymalne skłony tułowia do tyłu z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha.

Porady udziela mgr Małgorzata Więcławska – koordynator ds. rehabilitacji leczniczej.

Facebook

YouTube