INFOLINIA: 24 364 70 00

Slide background

Tomografia komputerowa

Pracownia Tomografii Komputerowej
 
Chemików 7
Rejestracja tel. 24 364 70 00
 
Godziny pracy:
Poniedziałek – piętek: 8:00 – 12:00.

Tomografia komputerowa – światowy standard w diagnostyce obrazowej

O TOMOGRAFII
 
Co to jest tomografia?
Tomografia jest wysokospecjalistycznym badaniem w diagnostyce obrazowej, wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Umożliwia wykonanie zdjęć ciała człowieka w wielu warstwach jednocześnie, co pozwala uzyskać precyzyjny obraz w krótkim czasie. Badanie tomografii komputerowej (TK) umożliwia ocenę struktur anatomicznych i ich nieprawidłowości w ciele człowieka w płaszczyźnie poprzecznej oraz innych płaszczyznach, dzięki zastosowaniu odpowiednich rekonstrukcji (np. tworzeniu obrazów trójwymiarowych).
 
Główną zaletą badania w stosunku do badań radiologii konwencjonalnej jest możliwość odróżnienia od siebie poszczególnych frakcji tkanek ustroju.
Podczas badania wybrany odcinek ciała człowieka jest prześwietlany wiązką promieni a następnie wykonywany jest pomiar ich pochłaniania przez tkanki o różnej gęstości. Zjawisko osłabiania fal rentgenowskich przechodzących przez tkanki pozwala na uzyskanie obrazu o różnych odcieniach szarości. Dzięki temu można rozróżnić tkanki zawierające powietrze – w niewielkim stopniu osłabiają promieniowanie od narządów miąższowych, kości, zwapnień i zębów.
 
Jak działa tomograf?
Tomograf komputerowy składa się z trzech głównych elementów: stołu, na którym kładzie się pacjent, gantry czyli pierścienia, w którym znajduje się lampa rentgenowska oraz konsoli operatorskiej, która umożliwia programowanie każdego badania.
 
Pacjent jest układany na ruchomym stole, który przesuwa się w trakcie badania wewnątrz gantry (badanie nie odbywa się zamkniętej kapsule, co jest ważne dla osób z klaustrofobią). W trakcie badania lampa rentgenowska krąży wokół ciała pacjenta i pod różnymi kątami emituje wiązki promieniowania. Urządzenie Activion 16 firmy Toshiba, którym dysponuje CM Medica wykonuje badania z minimalną dawką promieni Rentgena. Promieniowanie, które przechodzi przez ciało pacjenta jest odbierane przez detektory. Im więcej rzędów detektorów znajduje się w danym tomografie, tym obraz uzyskany w badaniu jest dokładniejszy. Pacjent w trakcie badania musi leżeć nieruchomo, aby uniknąć ewentualnych deformacji obrazu.
 
Do wykonania części badań niezbędne jest podanie pacjentowi środka cieniującego tzw. kontrastu. Jest on aplikowany przy pomocy automatycznego wstrzykiwacza, co umożliwia synchronizację czasu podania kontrastu z czasem skanowania pacjenta. Jest to element niezbędny dla uzyskania właściwego obrazu. W pracowni Tomografii komputerowej CM Medica są stosowane nowoczesne środki cieniujące niejonowe, bowiem które charakteryzują się dobrą tolerancją miejscową i ogólną, dzięki czemu rzadko wywołują reakcje alergiczne i minimalizują objawy uboczne.
Przy niektórych badaniach podaje się również doustny środek kontrastowy.
 
Badanie tomografem komputerowym jest krótkie i trwa w zależności od rodzaju badania od 10 do 20 minut.
W trakcie badania pacjent jest w stałym kontakcie z operatorem urządzenia i lekarzem, dzięki zastosowaniu intercomu.
Po wykonaniu badania obraz jest obróbce komputerowej, w tym wykonywane są odpowiednie rekonstrukcje, które umożliwiają precyzyjną ocenę stanu narządów wewnętrznych.
Ostatnim etapem badania jest opis wyników wykonywany przez lekarza specjalistę z zakresu radiologii.
 
Badanie tomografii komputerowej jest wykonywanie wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza.
 
 
Pracownia Tomografii Komputerowej
Centrum Medyczne Medica Sp. z o.o.
ul. Chemików 7, 09-411 Płock
 
Rejestracja tel. 24 364 70 00

Facebook

YouTube