INFOLINIA: 24 364 70 00

Slide background

PAKIET BADAŃ CUKRZYCA

Cukrzyca, zwana jest także „cichym zabójcą”, który może niszczyć organizm bezobjawowo przez lata. Główne przyczyny rozwoju choroby to: siedząca praca, niezdrowy tryb życia, nadwaga. Wykonanie badań z pakietu daje szansę na wcześniejsze leczenie, zwiększając tym samym szansę na uniknięcie poważnych komplikacji związanych z cukrzycą.
Objawy:
  • zmęczenie
  • senność
  • zaburzenia wzroku
  • wzmożony apetyt
  • częste oddawanie moczu
  • mdłości, bóle brzucha
  • rozdrażnienie
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • suchość skóry
  • nadpotliwość
Zakres pakietu:
Glukoza
Badanie jej poziomu we krwi służy ocenie pracy trzustki oraz pozwala wykluczyć cukrzycę. Niebezpieczny jest zarówno za wysoki, jak i za niski poziom glukozy. Osoby otyłe i mało aktywne fizycznie, u których w rodzinie występuje cukrzyca oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny przynajmniej raz w roku badać poziom glukozy.
Lipidogram
Badania w kierunku ryzyka wystąpienia chorób sercowo naczyniowych. Cholesterol HDL („dobry” cholesterol) spowalnia proces odkładania złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych chroniąc nas tym samym przed poważnymi chorobami układu krążenia. Cholesterol LDL („zły” cholesterol ) odkłada się w naczyniach krwionośnych zwężając ich światło. Przez to serce i mózg mogą nie dostawać wystarczającej ilości tlenu. Badanie profilu powinny wykonywać osoby ze stwierdzonym podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego, osoby ze skłonnością rodzinną, chorób układu krążenia, nadciśnienia, oraz osoby palące papierosy. U pacjentów, którzy cierpią na cukrzycę na wyjątkowe znaczenie, gdyż są oni szczególnie narażeni na zachorowanie.
HbA1c
Hemoglobina glikowana pozwala na kontrolowanie poziomu glukozy przez ostatnie trzy miesiące, które poprzedzają badanie. Analiza jej poziomu jest bardzo przydatna ze względu na brak wpływu przejściowych zaburzeń glikemii.
Mocz – badanie ogólne
Podstawowe badanie przedstawiające role układu moczowego. Pomaga w diagnozie chorób nerek, infekcjach układu moczowo-płciowego, które występują szczególnie u osób cierpiących na cukrzycę. Oprócz tego badanie przedstawia poziom cukru w moczu, dzięki czemu można wstępnie wykryć chorobę.
Mikroalbuminuria
Wskaźnik, pozwalający na wczesne zlokalizowanie chorób nerek. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny je wykonywać co najmniej raz w roku.
Homocysteina
Badanie wykorzystywane w ocenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, choroby wieńcowej, zawału serca oraz udaru mózgu. Podwyższony wynik jest wskazaniem do profilaktycznego przyjmowania witamin grupy B i kwasu foliowego.

Facebook

YouTube