INFOLINIA: 24 364 70 00

Slide background

PAKIET BADAŃ ŻOŁĄDEK

Główną funkcją żołądka jest trawienie, które rozpoczyna się już w jamie ustnej. Pamiętaj! Jeżeli jesteś zdenerwowany, mózg przekazuje tą informację do wszystkich narządów organizmu, a jako pierwszy skutki stresu odczuwa właśnie żołądek.

Objawy:
  • zgaga
  • niestrawność
  • nudności i wymioty
  • zmęczenie
  • zaparcia
  • spadek masy ciała

Odczuwasz dolegliwości? To pakiet skierowany jest właśnie do Ciebie!

Zakres podstawowy:
Mocz – badanie ogólne Podstawowe badanie przedstawiające role układu moczowego. Pomaga w diagnozie chorób nerek i infekcjach układu moczowo-płciowego.
OB Badanie, oceniające ogólny stan zdrowia i umożliwiającym wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
Morfologia krwi Całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych, płytek). Badanie służy rozpoznaniu wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności i infekcji (wirusowych, bakteryjnych).
Amylaza
Enzym, które oznaczenie jest wskazane przy występowaniu ostrego bólu brzucha, co może pozwolić na rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki.
Lipaza Swoisty enzym trzustki. Podwyższony poziom może świadczyć o uszkodzeniu tego narządu.
Mocznik
Podwyższony poziom może wskazywać na choroby nerek lub wątroby.
Kał – na pasożyty Badanie w kierunku obecności pasożytów takich jak owsiki, lamblie, glisty czy tasiemiec. Choroba pasożytnicza może objawiać się: bólami brzucha, brakiem apetytu, chudnięciem, nudnościami, anemią i ogólnym złym samopoczuciem.
Kał – krew utajona
Badanie pozwalające na wykrycie krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest to badanie profilaktyczne we wczesnym wykrywaniu nowotworów przewodu pokarmowego, m.in. raka jelita grubego.
CRP Jest białkiem ostrej fazy, którego stężenie może wzrastać w wyniku stanów zapalnych, zwłaszcza w odpowiedzi na infekcje bakteryjne.
Helicobacter pylori IgG
Badanie, potwierdzające kontakt z bakterią Helicobacter pylori, która przyczynia się do rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy. Długotrwałe zakażenie związane jest także ze wzrostem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej żołądka.
Zakres rozszerzony (obejmuje zakres podstawowy oraz dodatkowe badania):
Bilirubina całkowita Niezbędne badanie w diagnostyce chorób tj. żółtaczka czy kamienie żółciowe.
ALT (aminotransferaza alanimowa)
Enzym wątroby, oznaczenie tego parametru jest znaczące dla diagnostyki chorób wątroby: żółtaczki, mononukleozy, marskości. Przyczyną wzrostu jest również nadużywanie alkoholu.
AST (aminotransferaza asparginowa) Enzym wątroby, oznaczenie tego parametru jest znaczące dla diagnostyki chorób wątroby: żółtaczki, mononukleozy, marskości. Przyczyną wzrostu jest również nadużywanie alkoholu.
Fosfataza zasadowa (ALP)
Uzupełniające badanie w ocenie czynności wątroby. Wysoki poziom często wskazuje na niedrożność przewodów żółciowych.
GGTP (gamma glutamylotranspeptydaza) Jest jednym z najczulszych badań w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, trzustki i dróg żółciowych.
CEA*
Badanie, w kierunku nowotworów związanych głównie z przewodem pokarmowym (rak jelita grubego, żołądka, trzustki i wątroby).
AFP* Badanie, w kierunku raka wątroby, żołądka i dróg żółciowych.
CA 19-9*
Badanie, w kierunku raka trzustki, dróg żółciowych i jelita grubego.
Witamina B12 Zwana także “czerwoną witaminą”. Jej niedobór może być źródłem anemii złośliwej, jak również chorób przewodu pokarmowego czy schorzeń neurologicznych.

* Wzrost markerów zauważa się również podczas przebiegu wielu schorzeń nienowotworowych i na podstawie podwyższonego wyniku nie można uznać obecności nowotworu. Należy skonsultować go z lekarzem, w połączeniu z innymi badaniami i objawami klinicznymi.

Facebook

YouTube