E-recepta już dostępna

Z przyjemnością informujemy, że jako pierwsza placówka z grupy PZU Zdrowie w piątek 16.11.2018 wprowadziliśmy elektroniczne recepty.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Jest elektronicznym zapisem, który będzie stosowany zamiennie z dokumentem w postaci papierowej. Elektroniczna recepta, identycznie jak tradycyjna, zawiera wszystkie informacje konieczne do zakupu leku w aptece.

Jak zrealizować e-receptę?

Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę, a pacjent może ją odebrać za pomocą  e-maila, SMS lub poprzez aplikację mobilną VisiMed, uprzednio zainstalowaną w telefonie.

Kolejnym krokiem jest udanie się pacjenta do apteki, gdzie za pomocą skanowanego kodu  telefonu wydaje się przepisany lek. Realizując receptę pacjent udostępnia kod weryfikacyjny, dzięki któremu apteka odnajduje e-receptę w centralnym systemie i wydaje przepisany lek.

Jakie są korzyści z e-recepty?

Dzięki wprowadzeniu e-recept, lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta w trakcie wizyty, dodatkowo zostaną wykluczone problemy z realizacją recepty z uwagi na nieczytelność, brak pieczątki, czy podpisu.  Bardzo ważny jest też aspekt bezpieczeństwa pacjenta. Elektroniczna recepta ogranicza ryzyko  wydania niewłaściwego leku. Farmaceuta nie będzie miał wątpliwości jakie leki i w jakiej dawce zostały przepisane. Co więcej, wystawienie kolejnej recepty, w przypadku kontynuacji, nie będzie musiało wiązać się z wizytą u lekarza. Leki zapisane na jednej recepcie mogą być wykupione w różnych aptekach, co zastąpi odpisy recept.

W związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego, 1 stycznia 2020 roku e-recepty zostaną wprowadzone w każdej placówce medycznej i każdej aptece. Placówka PZU Zdrowie w Płocku, jako pierwsza z grupy PZU Zdrowie, wprowadza system już 16.11.2018 r. W każdej placówce PZU Zdrowie w Płocku, tj. przy ul. Chemików 7, ul. Kutrzeby 11, w Atrium Mosty przy ul. Tysiąclecia 2A, możliwe będzie uzyskanie e-recepty.

Do projektu e-recept  przystąpiło w Płocku już pięć aptek, w tym apteka przy ul. Chemików 7. Już 16 listopada będzie można tam zrealizować elektroniczną receptę.